Ostatnio bardzo dużo osób prosi o praktyczne porady jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV.
Jest też możliwość, że każdy sam w domu może spróbować sprawdzić czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV, wystarczy:
- latarka UV do banknotów
- banknot ze znakiem wodnym.
Stuprocentową pewność, że okulary mają filtr UV daje nam tylko specjalny czujnik pomiarowy UV z wbudowanym laserem o długości fali 400 nm.
Poniżej pokazuje film na Youtubie jak można sprawdzić czy okulary mają filtr UV domowymi sposobami.
Wynik nie będzie tak precyzyjny jak w salonie optycznym, ale w przybliżeniu da nam informację czy okulary mają filtr czy też go nie mają.
Dlaczego okulary muszą mieć filtr UV 400
Ponieważ bez filtra UV 400 Twoje oczy mogą:
- być zaczerwienione
- piec
- być wrażliwe na światło.
Jeśli użytkujesz okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne z niewiadomego źródła i masz powyższe objawy to jest duże prawdopodobieństwo że nie mają filtra UV.
Co oznacza filtr UV 400 ?
Często dostaję pytanie od swoich klientów co oznacza filtr UV 400.
Filtr UV400 oznacza, że wszystkie długości fali do 400 nm są blokowane, to znaczy że promieniowanie UV A (320-400 nm) i UVB (280-320 nm) są blokowane.
Czy tanie okulary mają filtr UV ?
Niestety nie. Soczewki od okularów przeciwsłonecznych mogą być wykonywane z różnych materiałów, a te bardzo często przepuszczają promieniowanie UV nawet w 100 %. Zatem tanie podróbki które są dostępne w odzieżówkach niemalże z pewnością nie mają filtra UV 100%.
Może się natomiast zdarzyć że okulary przeciwsłoneczne pochłaniają promieniowanie UV tylko w pewnej części na przykład 20 30 bądź 40%. Pamiętajmy że jest to zdecydowanie za mało niezbędny minimum to 95%. Takie też soczewki nazywamy soczewkami optycznymi, ponieważ do produkcji takich soczewek potrzebny jest wyselekcjonowany materiał. Stąd też cena okularów przeciwsłonecznych jest wysoka.
Czy okulary z filtrem UV 400 są dobre ?
Tak chronią one Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
W momencie gdy zakładasz okulary z przyciemnianymi soczewkami twojej źrenice się rozszerzają. Wiąże się z tym iż pochłaniają więcej promieniowania, dlatego tak ważne jest by chronić Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Trzeba mieć na uwadze że promieniowanie UV powoduje różne choroby oczu między innymi skrzydlik czy zaćma, dlatego temat filtrów jest tak bardzo istotny.
Jakie są kategorie filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych ?
Niezależnie od koloru soczewki rozróżniamy pięć kategorii filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych.
- Kategoria 0 – soczewka o tej kategorii przypuszcza od 80 do 100% światła soczewka będzie niemalże przezroczysta lub lekko zabarwiona.
- Kategoria 1 – soczewka przypuszcza od 80 do 43% światła soczewki są zabarwione w stylu okularów Pana Jaruzelskiego.
- Kategoria 2 – soczewka przepuszcza światło między 43 a 18% a stopień zabarwienia takiej soczewki jest odpowiedni dla pochmurnych dni. Raczej nie nadaje się na ostre słońce.
- Kategoria 3 oko otrzymuje między 18 a 8% światła. Soczewka o tym zaciemnieniu jest soczewką najbardziej uniwersalną w branży optycznej i określa większość okularów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku.
- Kategoria 4 – stopień przepuszczania światła między 8 do 3%. Soczewki o tym zabarwieniu nadają się tylko na ekstremalne wyprawy górskie gdzie oko jest narażone na bardzo silne promieniowanie. Soczewki o tym stopniu zabarwienia najczęściej są dostępne na specjalne zamówienie.
To super jeśli znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli natomiast nie znalazłeś, a chciałbyś się dowiedzieć napisz do mnie, a dokonam wszelkich starań by Ci pomóc. Pamiętaj, że u mnie w sklepie zawsze możesz wykonać całe gotowe okulary (oprawki + szkła).
Zapraszam do współpracy.
Dobrego Dnia
Tomasz