Nie ma to jak przykłady! One przemawiają do zainteresowanych najlepiej. Dlatego spisaliśmy dla Was sytuacje z życia wzięte, w których główną rolę odegrały okulary do komputera. Tak się na nie mówi najczęściej, ponieważ na soczewki nakłada się powłokę Blue Control, której głównym zadaniem jest filtrowanie światła niebieskiego emitowanego przez monitory.
Historie naszych pacjentów, w których okulary do komputera odegrały ważną rolę.
Możliwe, że któryś z poniższych przypadków odzwierciedla właśnie Twoją rzeczywistość i pomoże to w poradzeniu sobie zarówno z podjęciem decyzji dotyczącej okularów do komputera, jak i zrozumieniu podłoża problemu.
Kontroler lotu
To zawód wyjątkowo wymagający. Pacjent pracował po 8 h (oczywiście z obowiązkowymi przerwami) w ciemnościach, wpatrując się w monitor z maksymalnym skupieniem. Tego wymaga się od kontrolera. Z czasem zauważył u siebie problemy ze skoncentrowaniem się na zadaniu. Ponadto pojawiło się pieczenie i swędzenie oczu. Spojówka była wiecznie przekrwiona. Wszystko to doprowadzało do częstych bóli głowy.
Zastosowanie specjalnych okularów do komputera z soczewkami o niebieskiej poświacie przyniosło odczuwalną ulgę. Oczy wydawały się pacjentowi wypoczęte nawet pod koniec pracy. Cieszymy się, że zgłosił się do nas ktoś, kogo zajęcie jest obarczone tak dużą odpowiedzialnością i przede wszystkim, że udało nam się pomóc.
Regularny przyrost wady wzroku u pacjenta
Pojawiają się u nas osoby, które na regularnych kontrolach (raz w roku) odnotowywane mają stałe przyrosty wady wzroku o np. -0.50 dioptrii. Wygląda to tak, że pojawiają się z -1,00, na kolejnej wizycie mamy już -1,50, a po kolejnym roku -2,00.
Przy zastosowaniu okularów do komputera, czyli soczewek z filtrem światła niebieskiego obserwujemy mniejszy przyrost niechcianych dioptrii. Dla dokładnego porównania u tego samego pacjenta, przy zastosowaniu takich soczewek, mierzone raz w roku wielkości dioptrii wyglądałyby odpowiednio tak: -0,75, -1,00,-1,25; rok później -1,50 itd.
Różnica jest znacząca. Zaobserwowaliśmy znaczne zmniejszone tempo przyrostu wady wzroku podczas stosowania soczewek Blue Control. Warto mieć to na uwadze.
Praca w biurze plus jazda samochodem
Pojawiła się nas osoba, która pracowała w biurze przy komputerze, a po pracy wracała samochodem do domu. Jest to dość częsty scenariusz. Najpierw zaobserwowała u siebie kłopot podczas powrotu do domu. Światła i reflektory innych pojazdów zaczęły ją odczuwalnie oślepiać. Kolejną obserwacją była obniżona koncentracja w pracy.
IBlockery, czyli tytułowe okulary do komputera, zmieniły sytuacje pacjenta na tyle, że pozwoliło mu to na wielogodzinne wycieczki samochodem po pracy. Pacjent opowiedział, że przy regularnym stosowaniu omawianych soczewek, nawet jak po pracy ruszył daleko, bo do Chorwacji, to reflektory nie oślepiały go w czasie drogi. Wspominał też o przypływie energii, którą my tłumaczmy jako odczuwalne mniejsze zmęczenie, a które doskwiera wielu osobom otaczanym przez monitory.
O ile obniżoną koncentrację łatwo przypisać wielu przyczynom, o tyle oślepiające reflektory to dość jednoznaczny sygnał dla nas, że to właśnie nasze oczy potrzebują ulgi.
Praca na hali produkcyjnej.
Z czasem wpadamy w rutynę i przestajemy być czujni- to zupełnie normalne. Po pomoc przyszła do nas Pani, która pracowała na hali produkcyjnej. Zauważyła u siebie kłopot ze skupieniem się na drobnych, precyzyjnych elementach. Pracowała przy montażu takich detali. Podejrzewała, że wzrok zaczyna się po prostu psuć. Pracowała na zmiany.
Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu okazało się, że bez względu na to, na którą zmianę pracuje, to zawsze w silnym, sztucznym świetle. W jej pracy było ono koniecznością. Hala produkcyjna nie bazowała na świetle dziennym wpadającym przez okna. Lampy w hali produkcyjnej były przyczyną jej problemów, które rozwiązały okulary do komputera. Jak się okazuje odpowiednie są nie tylko do komputera 🙂
E-booki a bóle głowy
Pewna Pani bardzo lubiła czytać książki, ale na tablecie… Słusznie, że zgłosiła się do optyków z bólami głowy. Czytanie na ekranie często jest przyczyną bóli głowy. Po zastosowaniu iBlockerów znacznie poprawił się jej komfort czytania, a bóle ustąpiły.
Pani fryzjer
Zgłosiła się do nas pani fryzjerka, która podejrzewała, że coś zaczyna się dziać niedobrego z jej wzrokiem. Praca ją bardziej męczyła, oczy częściej mrużyła i przecierała. Rozmowa wyłoniła winowajców. Pani pracuje w bliskiej odległości od klientów, bardzo precyzyjnie. Jasne, sztuczne światło towarzyszy jej w pracy przez cały czas. I znów okulary do komputera okazały się rozwiązaniem nie tylko dla pracujących przy monitorze. Pani potwierdziła, że pracuje się znacznie bardziej komfortowo.
W wielu sytuacjach to nie wada wzroku jest przyczyną.
Nasz organizm daje znaki, że coś mu przeszkadza. Nie ignorujmy ich. Opisaliśmy powyższe sytuacje, z którymi się spotkaliśmy, aby pomóc Wam zrozumieć przyczyny swoich dolegliwości. U każdego objawy są troszkę inne i nie zawsze łatwo jest nam zidentyfikować przyczynę pojawiających się nieprawidłowości.
Okulary do komputera to zestaw, który zawiera powłokę Blue Control. Zastosowań tego rozwiązania jest wiele i należy pamiętać, że tylko powszechne nazewnictwo ogranicza jej zastosowanie do pracy z komputerem. Jeśli zaciekawiła Was ta wielozadaniowa powłoka, to zachęcamy do przeczytania naszej publikacji wyjaśniającej jej działanie i nanoszenie powłoki na soczewki —-> Okulary z filtrem światła niebieskiego.