...

Blog

okulary korekcyjne - oprawy do okularów

Czym się różni optyk od okulisty?

Optyk – trochę lekarza, odrobina szklarza, garść artysty. Okulista – w sumie lekarz, ale badanie robi tak, jak optyk. Chwila, chwila –  badanie wykonuje przecież optometrysta. Poukładajmy dziś informacje odpowiadając na pytanie, czym się różni optyk od okulisty. Pozwoli to zakwalifikować Wam swój problem i szybciej znaleźć wsparcie. Dziś o specjalistach od wzroku.

Czym się różni optyk od okulisty?

Określenia optyk i okulista spotykamy najczęściej, choć specjalistów od prawidłowego widzenia jest więcej.  Generalny, ogólny podział jest takie, że okulista to lekarz medycyny, pozostali są ekspertami prawidłowego widzenia. Ale czym dokładnie różni się optyk od okulisty? Po kolei.

Okulista (oftalmolog) – lekarz medycyny

Okulista to lekarz medycyny, który stwierdza, diagnozuje i leczy choroby oczu. Niektóre objawy bezpośrednio związane z naszymi oczami mogą sygnalizować o innych schorzeniach naszego organizmu. Rozszyfrowanie tych skomplikowanych korelacji oddajemy właśnie w ręce lekarza okulisty. Okulista to osoba, która najszerzej spojrzy na nasze problemy z oczami i w razie potrzeby odeśle nas do optyka, optometrysty lub refrakcjonisty.

Optyk a Okulista Czym się rozni Najlepsze-Okulary.pl

Optyk – wykona Twoje okulary

Chcąc odpowiedzieć na tytułowe pytanie czym się różni optyk od okulisty, musimy pomóc w zrozumieniu zadań, jakie wykonują eksperci od wzroku: optometrysta, refrakcjonista i optyk. I to prawda, że optyk realizuje zamówienia na okulary i soczewki na podstawie recept i wyników badań od innych. Jednak obecnie jego działania zazębiają się mocno z poniższymi.

Optyk a Okulista Najlepsze-Okulary.pl

Eksperci od prawidłowego widzenia.

Refrakcjonista – ekspert w dziedzinie refrakcji układu optycznego oka

Leczy, prowadzi i wspiera działania korygujące wady wzroku. Najczęściej są nimi: astygmatyzm, krótkowzroczność, nadwzroczność i starczowzroczność. Dobiera moc szkieł.

Optometrysta – specjalista wad wzroku

Najważniejszym zadaniem optometrysty jest prawidłowe dobieranie korekcji optycznej do wady wzroku. Jego działanie opiera się na praktycznym badaniu refrakcji oka. Dobiera pomoce wzrokowe: okulary, soczewki i inne gadżety, ponadto dobierze odpowiednie powłoki i uszlachetnienia do Twoich szkieł. Taki specjalista także potrafi zdiagnozować choroby oczu i zalecić odpowiednie kroki, choć nie spojrzy na nasz organizm tak kompleksowo jak lekarz okulista.

Optyk – wykonawca i opiekun Twoich pomocy wzrokowych

O optyku raz jeszcze. Optyk od okulisty różni się podstawą wykształcenia. Optyk, że to z założenia techniczny ekspert, który ma wiedzę z fizyki optycznej. Osoba, która rozumie zjawiska fizyczne i obsługuje skomplikowane maszyny wykonujące szkła. Zaopiekuje się Twoimi okularami: naprawi oprawki, oczyści szkła, wypoleruje, poprawi umiejscowienie w oprawkach itp.

Klikając w to zdanie, można podejrzeć jak wygląda nasza praca optyka.

Jednak bogate doświadczenie optyków w rozmowach i poznawaniu przypadków wielu schorzeń sprawia, że łatwo nam ich czasem pomylić z okulistami.

Czym różni się optyk od okulisty? W praktyce specjalizacje te przenikają się nawzajem.

Nikt nie lubi być odsyłany od specjalisty do specjalisty i miło załatwia się sprawy jedną wizytą. Dlatego w praktyce wszystkie cztery  opisane specjalizacje przenikają się nawzajem. Najłatwiej jednak jest oddzielić lekarza okulistę, który przyjmuje w przychodniach i gabinetach lekarskich od pozostałych ekspertów, którzy organizują się razem w salonach optycznych.

Optycy mogą być, po ukończeniu odpowiednich kwalifikacji, refrakcjonistami lub nawet jeśli ukończą odpowiednie studia – optometrystami. Dzięki czemu będą mieli uprawnienia na wykonywanie badania wzroku. Tak właśnie organizowane są salony optyczne, aby pacjent mógł poradzić się każdego typu specjalisty w jednym miejscu.

Mamy nadzieje, że tym artykułem rozwialiśmy wątpliwości co do tego, czym się różni optyk od okulisty. Jednocześnie zachęcamy, aby wszelkie wahania umieszczać w komentarzach – odpowiemy!

 

 

 

Twitter
Facebook
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp