...

Blog

oprawy do okularów korekcyjnych

Krótkowzroczność czyli myopia

Czym jest krótkowzroczność?

 

Krótkowzroczność jest najpopularniejszą wadą wzroku. Wada ta, która jest nazywana miopią, uniemożliwia dokładne patrzenie na przedmioty znajdujące się w oddali, są one niewyraźne i zamazane. Nie ma za to wpływu na to, co widzimy z bliskiej odległości.

 

Na czym polega ta wada?

 

W przypadku osób z krótkowzrocznością promienie świetlne skupiają się przed siatkówką oka. U osób, które nie mają żadnej wady, koncentrują się one na siatkówce. W związku z tym, osoby z krótkowzrocznością mają problem z wyraźnym widzeniem tego, co znajduje się w oddali. Jednym z najczęstszych objawów tej wady, jest mrużenie oczu, kiedy próbuje się dostrzec coś znajdującego się dalej, żeby wyostrzyć te przedmioty.

Przyczyny – jakie są?

 

Przyczyny tej wady wzroku można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to czynniki genetyczne i polegają one na dziedziczeniu wady. Z kolei druga grupa to czynniki środowiskowe. Tutaj do powstania wady może przyczynić się długa praca przed komputerem, czytanie z bliskiej odległości. Praca przed komputerem to dla wielu osób codzienność, nie warto odwlekać wizyty u okulisty kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy, żeby niepotrzebnie nie męczyć oczu i nie pogłębiać wady.

 

Jakie okulary dobrać?

 

W przypadku krótkowzroczności stosowane są szkła nazywane “minusami”. Ich działanie polega na skupieniu promieni w siatkówce w prawidłowy sposób. Istnieje duży wybór szkieł kontaktowych i oprawek, każdy z pewnością znajdzie odpowiednie dla siebie. Poza samymi okularami można także dodatkowo zadbać o swoje oczy. W czasie pracy przed komputerem warto robić przerwy. Popularne ostatnio czytanie książek na smartfonach raczej nie jest polecane. Dobrze też zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Krople można kupić w drogeriach i aptekach. Należy także regularnie wykonywać badania kontrolne, w celu sprawdzenia, czy wada się nie pogłębia.

Twitter
Facebook
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp