Jak dobrać okulary? Podpowiemy Wam najlepiej, jak potrafimy, aby zakupione okulary były strzałem w dziesiątkę. Na pytanie: jak dobrać okulary, odpowiemy rozpisując kolejne etapy takiego procesu.
ETAP 1 – Szukasz okularów na co dzień czy dla odmiany?
Ważnym aspektem jest to, czy to będzie pierwsza i najważniejsza pod względem korekcji para okularów, czy też kolejna. Zupełnie inaczej wybiera się pierwsze okulary, a ponieważ z ich wyborem jest najtrudniej, to na nich się dziś skupimy. Jeśli mamy już pierwsze okulary, które służą nam na co dzień i szukamy modelu dla odmiany i do innych, mniej codziennych sytuacji, to zazwyczaj dobrze wiemy czego szukamy, co już lubimy w okularach, a czego nie, co nam przeszkadzało, a co się sprawdziło i łatwiej nam też o odważniejsze wybory. Dziś razem z nami, na tym blogu, wybierz pierwsze okulary.
ETAP 2 – Określ najczęstsze sytuacje, w jakich się znajdujesz.
Ponieważ będzie to Twoja pierwsza para okularów to dobrze przemyśl, do jakich sytuacji będziesz potrzebował ich najcześciej. Jeśli będziesz spędzać w nich całe dnie, to zastanówmy się, gdzie tego czasu spędzamy najwięcej:
- może w pracy na hali (sztuczne światło, precyzyjna praca)
- przy komputerze w domu i pracy (okulary do komputera z odpowiednimi filtrami)
- na świeżym powietrzu (promieniowanie UV, błyski, migotania)
- w ruchu (okulary dla sportowców)
- za kierownicą (okulary do jazdy)
ETAP3 – Jak dobrać okulary? Dopasuj ich styl do sytuacji i do siebie.
Jeśli większość czasu spędzasz w biurze na oficjalnych spotkaniach, to przeglądaj modele okularów wystylizowane na elegancję i szyk, które dopasują się do Twojego ubioru. Natomiast, jeśli pracujesz głównie zdalnie w domu i tylko czasem bierzesz udział w formalnych zebraniach to Twoje okulary mogą być mniej wyrafinowane. Ważne, aby pasowały do Twoich najczęstszych sytuacji, ponieważ w procesie pt. jak dobrać okulary, najważniejsze są nasze odczucia. Wielu z nas przydałoby się kilka modeli okularów, ale nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego należy wsłuchać się w swoje potrzeby i tak dobrać te jedyne, aby nam samym było najwygodniej.
ETAP4 – Określ kształt swojej twarzy i jej walory.
Wydaje się, że najprościej jest poprzymierzać przeróżne okulary i po prostu ZOBACZYĆ, w których wyglądamy korzystnie. Nasze doświadczenie z salonów, mówi, że wybór pierwszych okularów poprzez przymierzanie różnych modeli to bardzo trudna sprawa. Określmy więc kształt swojej twarzy. Możemy wykorzystać poniższy poradnik:
Jaki jest kształt Twojej twarzy?
Na pewno wiecie, co chcielibyście w niej uwidocznić, a co zakamuflować. Okulary dają takie możliwości. Nie tylko optycznie opiekują się naszym wzrokiem, ale i optycznie zmieniają naszą twarz!
Możecie wybrać wielkie soczewki w okularach typu mucha lub nadać sobie zalotności poprzez kocie kształty opraw. A jak dobrać okulary, aby nie zasłaniać dolnej części twarzy? Wybierajmy prostokątne oprawki, oprawki cieniutkie i metalowe lub wersje na żyłce. Możliwości jest naprawdę wiele.
ETAP5 – Co chciałbyś podkreślić w swoim spojrzeniu?
Opowiedz sobie na poniższe pytania:
- czy chciałbyś sprawiać wrażenie osoby bardziej pewnej siebie? (przejrzyj okulary o mocnych oprawkach)
- czy chciałbyś wyglądać kusząco i atrakcyjnie? (pomyśl o aviatorach)
- czy chciałbyś sprawiać wrażenie osoby, która zna trendy mody? (wybierz model z rankingu top 10)
- zależy ci na sprawianiu wrażenia indywidualisty albo po prostu nim jesteś? (może nerdy o mocno pstrokatym dizajnie)
- a może okulary nie powinny nic zmieniać w Twoim wizerunku i jedynie leżeć jak ulał? (obejrzyj wersje okularów na żyłce)
Bądźcie ze sobą szczerzy i pomyślcie, jak chcecie być odbierani. I jasne jest, że czasem chce się tak, a czasem inaczej. Ponieważ jednak wybieramy pierwszą parę okularów i jeszcze nie wiemy, czy zdecydujemy się na drugą, to zastanówmy się, który charakter naszego wizerunku ma mieć przewagę nad innymi naszymi obliczami. Jak dobrać okulary – pod siebie samego!
ETAP6 – Jakiego rodzaju dodatki do ubioru stosujesz?
Wśród modeli okularów mamy cały przegląd rodzajów ozdobników. Znajdziecie u nas bardzo subtelne propozycje, mnóstwo delikatnych z zadziorną nutą (np. rzucony mocny kolor na wewnętrzną część oprawy lub charakterne końcówki nauszników), poprzez przebojowe, kolorowe oprawy o prostej budowie, aż do mocnych i ubogaconych o dodatki opraw. Jak dobrać okulary pod kątem ich wyglądu? Naprawdę warto przejrzeć różne propozycje, marki i modele, bo samemu ciężko nawet wymyślić jak nasze idealne okulary mogłyby wyglądać. Projektanci przechodzą samych siebie i pozostaje nam oglądanie i wybieranie ich twórczości dopasowanej do nas.
ETAP7 – W jakich barwach czujesz się najlepiej? Jak dobrać okulary?
Dziś okulary występują już w tak wielu odmianach, kolorach i odcieniach, że nic tylko wybierać. Lubisz lukratywne złoto, świecidełka i ten cudowny błysk? A może kochasz granat i czerń? Najpewniej czujesz się w zieleni? Lustrzane soczewki o fioletowym zabarwieniu to coś idealnego dla ciebie? Na tym etapie warto sobie posegregować przeglądane modele po kolorach i przeglądać propozycje zabarwione Waszym odcieniem.
ETAP8 – Czynniki alergiczne.
Zdarza się, że jesteśmy uczuleni na nikiel, na tworzywa sztuczne. Zareagujemy na gumę na nausznikach lub dodatki metalowe. Przypomnijmy sobie, czego nasza skóra i nasz organizm nie lubią. Zerknijmy do specyfikacji technicznej danego modelu i wyeliminujmy modele, które zawierają elementy niekorzystne dla nas. Byłoby fatalnie, gdyby codzienność uprzykrzały nam uczulenia. W razie wątpliwości pytajmy – nie wybierajmy w ciemno, jeśli mamy skłonności do alergii.
ETAP9 – Jak dobrać okulary, czyli korekcja i potrzeby oczu.
Może wydać się Wam dziwne, że korekcja jest na ostatnim miejscu w procesie: jak dobrać okulary. Jednak możliwości w optyce rozwinęły się tak niesamowicie, że w większość opraw możemy włożyć takie szkła, jakie będą potrzebne Waszym oczom. Optyka rozwija się nie tylko ze względu na to, że rośnie jej ważność w świecie mody. Rozwija się po to, aby osobom, których wzrok potrzebuje wsparcia, nie stało nic na drodze do ubrania na nos, tego w czym dobrze się czują.
Dodatkowe powłoki i filtry.
Na tym etapie, poza korekcją, którą określimy w trakcie badania oczu, warto zastanowić się nad dodatkowymi możliwościami uszlachetnienia swoich soczewek. Wśród dodatkowych opcji produkcji soczewek mamy sporo ciekawych powłok do wyboru. Soczewki mogą być bardziej antystatyczne, utwardzone i bardziej odporne na mechaniczne zniszczenia. Można nałożyć na nie filtry ochronne. Takie zabiegi sprawią, że stworzymy idealne okulary do komputera, okulary na snowboard, czy też do jazdy samochodem. Zastanówmy się, na co oczy są narażone najczęściej i pomyślmy nad dodatkowymi filtrami i powłokami.
Przechodząc po kolei przez wszystkie 9 etapów wybierania okularów nic nie pominiecie, a wybrane okulary na pewno spełnią Wasze oczekiwania. Jakiś czas temu stworzyliśmy poradnik o tym, jak prawidłowo dopasować okulary. Porusza on bardziej techniczne tematy związane z budową i noszeniem okularów. Na pewno warto się z nim zapoznać, szczególnie, jeśli jeszcze nie nosiliśmy okularów lub mamy wątpliwości wobec naszej obecnej pary okularów na nosie.
Czytajcie, wybierajcie, działajcie! Niech okulary noszą się, jak się patrzy!