...

Blog

oprawy do okularów korekcyjnych

Antyrefleks w okularach – co to za powłoka, po co i dla kogo?

Antyrefleks w okularach to dodatkowa właściwość soczewek. Przy wyborze okularów lub szkieł warto przyjrzeć się możliwościom uszlachetnienia soczewek. Rozwiązań łagodzących i chroniących narząd wzroku jest coraz więcej i dobrze je znać, ponieważ, w dobie wszechobecnych monitorów i sztucznego oświetlenia, oczy cierpią coraz częściej. Poniżej kilka słów o dość powszechnej już powłoce antyrefleks.

Okulary z Antyrefleksem Najlepsze-Okulary (1)

Antyrefleks w okularach – co to jest?

Ta dodatkowa warstwa antyrefleks w okularach to, dość już standardowa, ulga dla oczu proponowana przez wielu producentów okularów. Niweluje ona niepożądane refleksy świetlne. Poprzez to sprawia, że widzimy wyraźniej, a wzrok jest mniej narażany na blaski i odbicia. W erze załatwiania spraw głównie przy pomocy telefonów komórkowych, to wyjątkowo ważne, aby zapewnić odpowiednią tarczę swoim oczom. Tarczę, która zminimalizuje ryzyko powstawania chorób oczu. Antyrefleks w okularach to przesłona oczu, która minimalizuje narażenie ich na ataki zbyt mocnymi i zbyt częstymi błyskami światła. Soczewka z antyrefleksem w okularach nie skupia światła na sobie. W efekcie czego mniej mrużymy oczy i jednocześnie dzięki temu mniej wysuszamy śluzówkę. Sprawia to, że odczuwamy mniejsze zmęczenie i ograniczamy pojawianie się bóli głowy i oczodołów.

Okulary z Antyrefleksem Najlepsze-Okulary (1)

Czy antyrefleks w okularach ma jakiś kolor? Jak sprawdzić, czy okulary mają powłokę antyrefleksyjną?

Tak, antyrefleks w okularach uwidacznia się na powłoce soczewek delikatnie zieloną barwą. Pojawia się ona przy różnych zmianach kąta padania światła na powierzchnie soczewki. Nie rzuca się w oczy. Nie widzi jej okularnik, ale może zauważyć go jego rozmówca. Istnieją powłoki antyrefleksyjne achromatyczne, które nie dają efektu zielonkawej warstwy, jednak ich działanie ma niższe zasięgi, niż rozwiązanie zielonkawe.

Jak sprawdzić, czy jest antyrefleks w okularach? Jeśli widzimy zielonkawą warstwę na okularach od zewnętrznej strony to możemy mieć pewność, że soczewki zostały uszlachetnione tytułową powłoką. Jeśli jednak zielonego blasku nie widać, to zwróćmy uwagę, czy widzimy w okularach swoje odbicie. Okulary uzbrojone w antyrefleks nie powinny dawać efektu lustra, ponieważ nie skupiają światła i blasków na swojej powierzchni.

Okulary z Antyrefleksem Najlepsze-Okulary (1)

Zalety powłoki antyrefleks w okularach.

Poza tym, że antyrefleks chroni oczy przed niepożądanymi efektami świetlnymi, ma też dodatkowe zalety. Brak efektu odbicia lustrzanego sprawia, że nasi towarzysze i rozmówcy mają większy komfort przebywania z nami, gdyż widzą nasze oczy, a nie siebie samych, co zazwyczaj niepotrzebnie i mimo woli rozprasza.

Istnieje możliwość wygenerowania soczewek przeciwsłonecznych, przyciemnianych z tytułową powłoką, dzięki czemu zapewnimy sobie gustowność połączoną z komfortem widzenia także latem oraz w sytuacjach wymagających okularów przeciwsłonecznych.

Warto również wspomnieć o tym, że użytkowując soczewki z antyrefleksem nie musimy pamiętać o ściąganiu okularów do zdjęcia. Warstwa ta zapobiega powstawaniu trapiącego efektu rozświetlonych okularów na zdjęciach.

 

Na koniec pamietajmy o tym, że błyski, blaski i refleksy, o których tu dzisiaj piszemy to drobne obciążenia dla oczu, których nie wyczujemy sami, a które maltretując nasz narząd wzroku na co dzień ostatecznie sprawiają, że jesteśmy bardziej senni i zmęczeni. Codzienny kocioł nie pozwala nam na skupieniu się na swoim zdrowiu, a refleksy świetlne nie są czymś, co zauważymy, dlatego uczulamy w tym miejscu, aby przy wyborze soczewek zadbać o dobranie odpowiedniej ochrony oczu. Raz wybierzemy, raz zamówimy i nie musimy w rumorze codziennych spraw już szukać przyczyn braku energii w naszych okularach. Pomyślmy nad tym szczególnie jeśli nasza codzienność to ekrany, sztuczne światło lub praca wymagająca precyzji. Do wyraźnego zobaczenia!

 

Twitter
Facebook
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp